Uwaga! Atlas roślin ma charakter poglądowy i nie stanowi aktualnej oferty handlowej Centrum Ogrodniczego Kalisiak.

Byliny

Baptisia australis

Nazwa łacińska: Baptisia australis

Nazwa polska: Baptysja błękitna

Grupa: byliny

Stanowisko: słoneczne, półcieniste

Opis: Bylina roku 2010r, z rodziny motylkowatych, uznana za wspaniałą bylinę z uwagi na niespotykany kolor kwiatów, lazurowo-niebieski, chabrowy. Trudno osiągalna. Potoczna nazwa: Dzikie indygo, była pozyskiwana do niebieskiego barwnika. Pochodzi z USA. Osiąga wysokość ok 1 m.
Zakwita w lipcu i sierpniu. Na pędach pojawiają się okazałe grona niebieskich kwiatów długości ok 30 cm. Pojedynczy kwiat ma około 3 cm. Kwiaty motylkowate. Okres kwitnienia bardzo długi około półtora miesiąca. Liście trójlistkowe, pierzaste, niebieskawozielone. Po przekwitnięciu zawiązują się nasiona, zebrane w czarnym strąku. Bardzo dekoracyjne w bukietach. Baptysja powinna być sadzona jako roślina soliterowa w eksponowanym miejscu ze względu na jej duże walory dekoracyjne. Stanowisko słoneczne lub półcieniste, z uwzględnieniem paru godzin słońca. Baptysja nie jest wymagająca, rośnie w każdych warunkach, jest bardzo wytrzymała.
Ma palowy system korzeniowy, o pełnej odporności na suszę możemy mówić w drugim roku uprawy. W pierwszym roku należy roślinę podlewać, utrzymując lekko wilgotne podłoże. W pełni mrozoodporna.

Baptysja błękitna ZP