Uwaga! Atlas roślin ma charakter poglądowy i nie stanowi aktualnej oferty handlowej Centrum Ogrodniczego Kalisiak.

Rośliny jednoroczne

Tagetes

Nazwa łacińska: Tagetes

Nazwa polska: Aksamitka

Grupa: jednoroczne

Stanowisko: słoneczne

Opis: Roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Kwitnie obficie i długo, od połowy czerwca do października. Kwiaty występują są w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym. Roślina światłolubna. Łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Podlewanie - umiarkowane (nie zalewać). Jest odporna na suszę. Polecana na obwódki rabat i do uprawy w pojemnikach na balkony i tarasy, chętnie sadzona w parkach, skwerach i przy chodnikowych pasach zieleni. Jej olejki eteryczne wykorzystuje się w ogrodnictwie: posadzona co kilka lat w warzywniaku, skutecznie zwalcza nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach. Dodatkowo specyficzny zapach odstrasza szkodliwe owady.

Wyróżniamy aksamitki:
Tagetes tenuifolia ( Aksamitka wąskolistna )
- kępiasty, zwarty pokrój, dorasta zwykle do 15-30 cm wysokości, liście drobne, wąskie i głęboko powcinane, kwiaty języczkowate tworzą koszyczki o średnicy 1,5-2 cm.
Tagetes erecta (Aksamitka wyniosła )
- osiąga nawet 80 cm wysokości, liście drobne, wąskie i głęboko powcinane, kwiaty języczkowate tworzą główki o średnicy 6-10 cm.

Aksamitka PLANTPOL