W wielu ogrodach są mniejsze lub większe powierzchnie zacienione i nie muszą tam rosnąć tylko „mchy i paprocie". Jest wiele roślin cieniolubnych i cienioznośnych, ozdobnych z kwiatów lub liści, które możemy posadzić na zacienionej rabacie, w półcieniu drzew lub na północnej wystawie naszego domu.
W warunkach deficytu światła świetnie się spiszą rośliny zimozielone, np. mikrobiota syberyjska o pokroju horyzontalnym, cisy kolumnowe (Taxus x media 'Wojtek', 'Mecenas') oraz czepiający się muru bluszcz pospolity (Hedera helix).
Jasne liście i kwiaty roślin liściastych takich, jak: wymagająca podpór hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), zimozielone kiścienie (Leucothoe 'Rainbow' i 'Makijaż'), kalina koreańska (Viburnum carlesii) o kulistych, delikatnie pachnących, białych kwiatach, rozjaśnią ciemne zakątki naszego ogrodu.
W cieniu koron drzew możemy zaaranżować rabatę składającą się z: różaneczników (Rhododendron) pamiętając o przygotowaniu im kwaśnego, przepuszczalnego i wilgotnego podłoża. Natomiast z bylin, czyli roślin wieloletnich, których część nadziemna obumiera na zimę, rabatę półcienistą ozdobią przykładowe gatunki:
- żurawki (Heuchera) – o barwnych liściach i drżących kwiatach,
- bodziszki (Geranium) – o wdzięcznych, drobnych kwiatach w kolorach różu i niebieskim,
- hosty (Funkie) – o ogromnych pstrych lub niebieskich liściach.
Możemy także uzyskać niesamowity efekt sadząc tylko jeden gatunek roślin, ale w różnych odmianach i w dużych ilościach, jak w tym parku angielskim: tawułki Arendsa (Astilbe).