Porady ogrodnicze

Prace ogrodowe w kwietniu

OGRÓD OZDOBNY
W kwietniu oferowany jest największy wybór krzewów i drzew ozdobnych, liściastych i iglastych. Warto więc pomyśleć o nowych nasadzeniach albo renowacji starych. Musimy przygotować grunt pod nowe rabaty. Na zaplanowanych miejscach przekopujemy teren, mieszając ziemię z kompostem lub długo działającymi nawozami. Niektóre rośliny wymagają jednak większych przygotowań. Pod hortensje, różaneczniki czy wrzosy należy do podłoża dodać sporo kwaśnego torfu, a grunt powinien być przepuszczalny. Magnolie i rośliny iglaste wymagają mniej kwaśnego podłoża. Dodanie substratu torfowego na pewno poprawi warunki wilgotnościowe gleby.

DSC 0210

Przycinamy wrzosy i lawendę, usuwając zasuszone kwiatostany wraz z czubkami pędów, nadając im kształt kopułki. Usuwamy martwe części nadziemne bylin, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej i możemy przystąpić do ich rozmnażania. Byliny, których termin kwitnienia przypada latem: floksy, rudbekie, rozchodniki lub ozdobne z liści hosty, można podzielić szpadlem i przesadzić w inne miejsce. Aby w letnich miesiącach rośliny rabatowe uchronić przed zachwaszczeniem i poprawić wilgotność podłoża, możemy rozsypać na rabacie warstwę kory.
Na przygotowanych rabatach siejemy nasiona kwiatów takich, jak: maciejka, smagliczka, ubiorek, nagietki, aksamitka.
Kwiecień jest odpowiednim miesiącem na zakładanie trawnika. Grunt musimy przygotować starannie, usuwając wszelkie kamienie i chwasty wieloletnie oraz przekopując ziemię. Teren grabimy, wyrównujemy i ugniatamy walcem. Nasiona wysiewamy na krzyż, najpierw idąc w jednym kierunku, a potem w drugim, pod kątem prostym. Nasiona przykrywamy cienką warstwą torfu i zraszamy podłoże. Pamiętajmy o podlewaniu w miarę potrzeby, by nie przesuszyć kiełkujących nasion trawy.

SAD
Sadzimy drzewka i krzewy owocowe w przygotowanych wcześniej miejscach, oczyszczonych z chwastów, w podłożu wzbogaconym kompostem lub obornikiem i starannie przekopanych. Nowo posadzone drzewka i krzewy owocowe należy przyciąć. Agrest i porzeczki krzaczaste przycinamy nad 2-3 pąkiem od ziemi, a pędy malin wycinamy równo z ziemią. Formy pienne agrestu i porzeczek skracamy do 1/3 ich długości. Drzewkom usuwamy pędy rosnące na pniu do wysokości 50-60 cm nad ziemią. W koronie pozostawiamy 4-5 symetrycznie rozłożonych pędów, które skracamy mniej więcej o połowę. Pęd główny przycinamy w odległości 30-40 cm od najwyżej położonego pędu bocznego.
Brzoskwinie wymagają szczególnego cięcia. Corocznie silnie cięte drzewo jest wiecznie młode i ma niską koronę wypełnioną pędami owoconośnymi. Jeśli nie cięliśmy dotąd naszego drzewka, możemy je odmłodzić. Pędy bardzo cienkie usuwamy całkowicie, pędy cienkie skracamy na 5 oczek, zaś grubsze – na 10/12 oczek.
W fazie białego pąka możemy przeprowadzić opryski śliw, wiśni i czereśni przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych Topsinem M70. Późniejsze zabiegi mogłyby zaszkodzić pszczołom.
Zabieg należy wykonać w dni słoneczne, przy temperaturze powyżej 12st. Nie zapomnijmy także o oprysku brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści.
Sadząc borówkę wysoką musimy pamiętać o jej szczególnych wymaganiach. Dla niej podłoże musi być zasobne w próchnicę, bardzo kwaśne i wilgotne. Dołki dla niej, muszą być duże i zaprawione specjalnym substratem przeznaczonym tylko dla borówek.

FIRMA 2014 OWOCÓWKA 008

WARZYWNIK
W kwietniu siejemy do gruntu większość roślin warzywnych. Najpierw wysiewamy odmiany wczesne i średnio wczesne, zaś nasiona warzyw przeznaczonych do przechowywania przez zimę (odmiany średnio późne i późne) siejemy najpóźniej. Aby przyśpieszyć plonowanie warzyw możemy przykryć je agrowłókniną lub niskimi tunelami foliowymi. Pamiętajmy jednak o utrzymywaniu stałej wilgotności naszej uprawy.

DSCN1470

Hartujemy i wysadzamy rozsady. Zanim wysadzimy wcześniej przygotowane rozsady, musimy je zahartować. Przez około 2 tygodnie wystawiamy je w ciągu dnia na zewnątrz na coraz dłużej, na noc chowamy do pomieszczenia. Po tym czasie możemy rozsadę wysadzić do gruntu. W drugiej połowie kwietnia przygotowujemy rozsadę roślin dyniowatych, czyli ogórków, dyni, kabaczków, patisonów, cukinii, melonów i arbuzów. Nasiona wysiewamy po 2 sztuki wprost do doniczek, najlepiej torfowych, które przeniesiemy do gruntu wraz z roślinami (nasiona te nie znoszą przesadzania). Pod koniec miesiąca w tunelach foliowych na miejsce sałaty i rzodkiewki wysadzamy rozsadę pomidorów. Rozsadę sadzimy głęboko, aż po pierwsze liście, a wyrastające korzonki umocnią roślinę w podłożu.

DSCN1465

DSCN1462