Porady ogrodnicze

Pora na nawożenie roślin

DSC 0735Nie należy spieszyć się z nawożeniem roślin, ponieważ zbyt wczesne pobudzenie ich do wzrostu może narazić rośliny na uszkodzenia spowodowane przymrozkami. Właściwym terminem jest koniec kwietnia i początek maja.

Pamiętajmy, że nie ma nawozów uniwersalnych. Trzeba także ocenić potrzeby każdej rośliny. Zwiększonego nawożenia wymagają rośliny „żarłoczne" takie, jak lilaki, budleje, róże, hortensje oraz rośliny rosnące na słabszej glebie lub rosnące w sąsiedztwie innych roślin, płytko korzeniące się, bądź często przycinane krzewy żywopłotowe.
Natomiast iglaki powinno się zasilać kilkoma mniejszymi dawkami nawozów ze względu na ryzyko zasolenia.
Najmniej kłopotliwe jest użycie gotowych nawozów wieloskładnikowych, przeznaczonych dla określonych roślin: iglastych, róż, różaneczników, hortensji, krzewów kwitnących czy trawników. Stosuje się je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Najwygodniejszy w użyciu jest nawóz o przedłużonym działaniu, ponieważ już jedna dawka wystarcza na cały sezon wegetacyjny.
Jeżeli stosujemy zasobne w składniki pokarmowe nawozy organiczne takie, jak obornik, kompost w terminie jesiennym, to musimy ograniczyć nawożenie mineralne nawet o połowę.
Pamiętajmy, żeby nawozić rośliny w dzień bezwietrzny, a po nawożeniu dobrze je podlejmy.