Porady ogrodnicze

O Penstemonach

Urocze dzwonkowate kwiaty w szerokiej palecie barw sprawiają, że zarówno znawcy roślin, jak i początkujący ogrodnicy nie pozostają obojętni wobec urody penstemonów. Choć są wciąż mało u nas znane, coraz częściej pojawiają się w szkółkach i sklepach ogrodniczych.


Penstemon (Penstemon) to bardzo liczny rodzaj obejmujący 250 gatunków występujących głównie w Ameryce Północnej i Środkowej.
Penstemony trafiły do europejskich ogrodów już w XVIII wieku, a popularność zyskały w XIX-wiecznej Anglii.
ANGLIA 06.09 088
Wspaniała paleta barw i obfitość kwiatów sprawiły, że stały się jednymi z ulubionych roślin na sezonowe rabaty i kwietniki. Dopiero w XX wieku zainteresowano się tworzeniem odmian bardziej długowiecznych i odpornych na mróz. Pamiętajmy, że nie wszystkie oferowane w handlu penstemony przetrwają polską zimę. Niektóre - dotyczy to zwłaszcza wielkokwiatowych mieszańców - trzeba traktować jak rośliny jednoroczne, gdyż są delikatne i znoszą temperatury najwyżej do -10 st. C. Nawet te odporne nie tolerują jednak w miesiącach zimowych nadmiaru wody, mroźnych wiatrów i intensywnie operującego słońca, dlatego powinny być okrywane gałęziami drzew iglastych i fizeliną.

W naturze penstemony rosną w miejscach słonecznych, często na glebach żwirowo-kamienistych. Najniższe górskie gatunki - należące do najbardziej wytrzymałych i długowiecznych wśród penstemonów - są idealne na skalniaki, murki lub wysypane żwirkiem obrzeża rabat. Można je sadzić z szałwiami, rozchodnikami, rojnikami, gęsiówką, goździkami czy bodziszkami.
Wysokie wielkokwiatowe odmiany wspaniale wyglądają w wielobarwnych ogródkach w stylu wiejskim lub na klasycznych angielskich rabatach. Świetnie się komponują z gatunkami o srebrzystych lub purpurowych liściach. Można je także łączyć z roślinami jednorocznymi - karłowym tytoniem, szałwiami czy heliotropem lub w kompozycjach z żurawkami, lobeliami czy werbenami.

Wśród gatunków odpornych na mróz najpopularniejszy na rabaty jest penstemon bródkowy (Penstemon barbatus) dorastający do wysokości 70-80 cm. Od lipca do września tworzy różowe lub czerwone kwiaty.
Wśród nowości na uwagę zasługuje wysoki (70-80 cm) penstemon 'Dark Towers'. Tworzy gęste kępy połyskujących liści w kolorze czekolady, a w sierpniu i we wrześniu - bladoróżowe kwiaty. Lubi słońce, ale znosi częściowe zacienienie. Urodziwy jest też penstemon palczasty (P. digitalis) 'Husker Red'. Spomiędzy jego zwartych rozet purpurowych liści wybijają długie na 80 cm, również purpurowe pędy kwiatowe zwieńczone w czerwcu białymi kwiatami.
Do ogródków skalnych warto polecić kwitnący w maju penstemon alpejski (P. alpinus) o fioletowych rurkowatych kwiatach dorastający do wysokości 20 cm oraz penstemon kosmaty (P. hirsutus).

Stanowisko dla penstemonów powinno być przewiewne i słoneczne, a gleba żyzna o odczynie neutralnym, bogata w próchnicę i przepuszczalna. Gleby gliniaste trzeba wzbogacić dużą ilością kompostu z dodatkiem piasku.

DSCN1213