Porady ogrodnicze

Pęcherznica - doskonały krzew na żywopłoty

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius)

Jastarnia 2014 001odmiana 'Diabolo'

Roślina pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Płn. Jest całkowicie odporna na mróz i mało wymagająca co do podłoża. Dobrze rośnie na glebach suchych i mokrych, o odczynie od kwaśnego do zasadowego. Wymaga stanowisk słonecznych, na których pięknie wybarwiają się liście złotych i purpurowych odmian. Jest to wysoki krzew, osiągający 2,5 – 3,0 m wysokości i podobną średnicę. Rośnie szybko. Bardzo dobrze znosi cięcie, także silnie odmładzające. Liście ma 3-klapowe, owalne, grubo ząbkowane, długości do 13 cm. Ze względu na intensywną barwę liści są one główną ozdobą krzewu. Kwiaty białe lub delikatnie różowe, zebrane w baldachowate kwiatostany, średnicy 4-5 cm. Kwitnie obficie w końcu czerwca i na początku lipca. Owoce dojrzewją w końcu lipca i przybierają atrakcyjny czerwony kolor.
Odmiany o żółtych liściach : 'Luteus', 'Dart's Gold'.
Odmiany o czerwonych liściach: 'Diabolo', 'Little Devil', ta ostatnia charakteryzuje się niskim wzrostem(1,2-1,5 m) i polecana jest do małych ogrodów.
Doskonała roślina na żywopłoty formowane i nieformowane (swobodnie rosnące) oraz do barwnych, kontrastowych, naturalistycznych kompozycji ogrodowych.

wiosna 2014 163odmiana 'Luteus'