Porady ogrodnicze

Byliny lata na miejsca słoneczne

Mimo, że jeszcze mamy lato jest już chłodniej, coraz więcej dni pochmurnych, czujemy niedosyt słońca, nie poddawajmy się. To dobra pora, by założyć w swoim ogrodzie rabatę, która będzie nas cieszyć aż do przymrozków, a w przyszłym roku i w latach następnych będzie w pełnym rozkwicie.

lato 2014 030

Rośliny te charakteryzują się obfitością i długością kwitnienia , intensywnością barw. To rośliny wieloletnie zimujące w naszym klimacie lub rozsiewające się z nasion. Zachwycają każdego i nie są trudne w uprawie i pielęgnacji.
Doskonale rosną na miejscach nasłonecznionych, preferują podłoże żyzne, próchniczne
i lekko wilgotne, zwłaszcza w suche lato. Jeśli stworzymy im takie warunki, będą cieszyły nas swym urokiem od czerwca do września, a nawet do października.

Pysznogłówka ogrodowa – Monarda x hybryda
Bardzo żywotna bylina, tworząca w ogrodach mocne barwne akcenty, zwłaszcza w zestawieniu z rudbekią. Pochodzi z Ameryki Północnej. Łodygi ma wzniesione, dorastające do 100 cm, liście jajowate, ząbkowane, kwiaty czerwone, purpurowe, bardzo krzykliwe, zebrane w główki. Kwitnie obficie cały lipiec i sierpień. Jest rośliną o bardzo małych wymaganiach, można ją sadzić w pełnym słońcu i w półcieniu. Nie znosi suszy. Jest rośliną ekspansywną, rozrasta się przez rozłogi, nie daje się więc łatwo wyprzeć ze swego siedliska. Bywa atakowana przez mączniaka, wówczas wskazany jest zabieg ochrony chemicznej.
lato 2014 011

Verbena bonariensis – Werbena patagońska, argentyńska
Nazwa gatunku wywodzi się od łacińskiego wyrazu verbum – słowo, gdyż przysięgano na verbenę składaną w ofierze. Werbena patagońska pochodzi z Ameryki Południowej.
Dorasta do 80 – 120 cm wysokości. Jest silnie rozgałęziona, szorstko owłosiona. Górna część łodygi słabo ulistniona. Fioletowe drobne kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Dekoracyjne są także przekwitłe brązowofioletowe kwiatostany. Nie jest niestety w pełni mrozoodporna, ale doskonale się sama rozsiewa, a z nasion na wiosnę wyrastają młode rośliny. Niepozorna, jednak niezwykle urokliwa, dodaje zwiewności kompozycjom ogrodowym.
lHISZPANIA - ANDALUZJA 2014 1016

Rudbeckia fulgida – Rudbekia błyskotliwa
Rudbekie pochodzą z Ameryki Północnej i Meksyku. Okazała kępiasta bylina dorastająca do 80 cm wysokości. Łodygi ma sztywne, rozgałęzione, owłosione, liście jajowate, ząbkowane, pojedyncze lub złożone, u nasady rośliny tworzą dużą rozetę. Na szczytach licznych pędów tworzy duże koszyczki: kwiaty języczkowate złotożółte, w środku rurkowe brązowe, co daje ładny kontrast. Kwitnie długo od lipca do października. Jest to jedna z najbardziej wartościowych i dekoracyjnych bylin. Całkowicie mrozoodporna. Może rosnąć w pełnym słońcu, ale też w półcieniu, najlepiej na glebie żyznej, dosyć wilgotnej.
Na zdjęciu: Rudbekia hirta – Rudbekia omszona wyróżnia się bardziej cytrynowym kolorem kwiatów, jest rośliną dwuletnią, rozsiewa się z nasion sama i dzięki temu nie zniknie z naszego ogrodu.
lato 2014 014