Porady ogrodnicze

Prace na koniec sezonu w ogrodzie warzywnym

Późną jesienią, gdy warzywa są już zebrane, rabaty uporządkowane, trawa skoszona, liście zgrabione, możemy wykonać wapnowanie gleby. Dzięki temu zabiegowi możemy doprowadzić odczyn gleby do wartości optymalnych dla uprawianych roślin. Wapnowanie gleby poprawia właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby, sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, przyspiesza procesy rozkładu, ułatwia roślinom pobieranie pokarmu. Jest więc zabiegiem niezbędnym dla zdrowego rozwoju roślin. Wapnując trzeba pamiętać, że im cięższa gleba, tym większe dawki wapna. I tak, dawka wapna dla gleby lekkiej o odczynie 4,5 pH powinna wynosić 1,5 kg na 10 m2, a dla gleby ciężkiej o odczynie 5,5 pH powinna wynosić 2,5 kg na 10 m2. Zanim rozrzucimy wapno sprawdźmy odczyn gleby za pomocą testera pH dostępnego w sklepach ogrodniczych. Na glebach lekkich powinniśmy stosować nawozy węglanowe (wolno działające), na glebach ciężkich – tlenkowe. Nawóz możemy rozsiewać ręcznie (w rękawiczkach) albo za pomocą siewnika. Nawet jeśli gleba w naszym ogrodzie ma właściwy odczyn, co trzy lata powinniśmy ją zwapnować minimalną zalecaną dawką nawozu, czyli 1 kg na 10 m2.
Dobrze jest wymieszać nawozy wapniowe z wierzchnią warstwą gleby np. poprzez jej przegrabienie lub podobną płytką uprawkę. Dopiero po kilku dniach możemy przekopać glebę na głębokość 20-25 cm i pozostawić ją w tak zwanej "ostrej skibie" na zimę. Wszystko po to, aby nawóz węglanowy dobrze wymieszać z glebą.
Jeśli nie stosujemy w danym sezonie wapnowania, to jesienią mamy doskonały czas na zastosowanie nawozów organicznych. Równoległe nawożenie organiczne i wapnowanie nie jest wskazane, aby nie blokować procesów humifikacyjnych.
Nawozy organiczne to: kompost z własnych resztek roślinnych, obornik czy nawozy zielone, czyli rośliny uprawiane jako poplon a dające dużą masę organiczną np. gorczyca, facelia, łubin. Podstawowym zadaniem nawożenia organicznego jest podniesienie w glebie zawartości próchnicy, czyli humusu a poprzez to poprawa jej struktury, zasobności i ostatecznie żyzności. Nawozy organiczne bez względu na to w jakiej formie je stosujemy traktujemy tuż przed ostatnim zabiegiem uprawowym jakim powinno być przekopanie gleby na głębokość około 20 cm. Na większych powierzchniach w celu przykrycia substancji organicznej alternatywnie możemy zastosować orkę lub zabieg glebogryzarką, jak na zdjęciach poniżej.

nawozenie org

nawozenie org2