Porady ogrodnicze

Prace ogrodowe w listopadzie

Jarząb Kewensis 4 K

Listopad jest miesiącem porządków i napraw. Czyścimy i zabezpieczamy przed zimą narzędzia, którymi posługiwaliśmy się przez cały sezon. Pamiętamy o zabezpieczeniu przed mrozem instalacji nawadniającej i środków ochrony roślin.
Gdy temperatura spadnie poniżej zera na dłużej, owijamy słomą lub agrowłókniną pnie młodych i nowo posadzonych drzewek owocowych a także starszych, wrażliwych na mróz, jak brzoskwinie, morele. Trzeba także okryć jeżyny i jeżynomaliny. Pędy dwuletnie, które owocowały w tym roku, ścinamy, a pędy tegoroczne kładziemy na ziemi i przykrywamy pociętymi pędami (badylami) i zeschłymi liśćmi. W okresie opadania liści możemy zastosować oprysk wiśni i czereśni przeciwko rakowi bakteryjnemu.
W ogrodzie ozdobnym okrywamy rośliny mało odporne na mrozy i wiatry. Rośliny zimozielone dobrze jest przed zimą okryć cieniówką, a ich podstawę wyściółkować korą i osłonić stroiszem z gałązek iglastych. Róże i delikatne krzewy liściaste można osłonić chochołami, a te najwrażliwsze słomianą matą wraz z cieniówką. Glebę wokół roślin płytko się korzeniących (różaneczniki, magnolie, wrzosy i hortensje) ściółkujemy korą sosnową, warstwą grubości 10-15 cm. Ściółkowanie nie tylko chroni korzenie roślin przed przemarzaniem, ale także zmniejsza parowanie wody z gleby. A to zjawisko jest niebezpieczne dla roślin iglastych i liściastych zimozielonych, które usychają zimą z braku dostępnej im wody (grunt zamarznięty) i nadmiernego parowania na skutek dużego nasłonecznienia.
Zważone przez mróz pędy bylin obcinamy. Zostawiamy te, które mają dekoracyjne kwiatostany i owocostany. Również trawy pozostawiamy na zimę, ich zasuszone wiechy będą zimą ozdobą ogrodu tak, jak i suche kwiatostany hortensji wiechowatych. Trawy wrażliwsze na mrozy obwiązujemy w chochoły i ściółkujemy.
Jeżeli trawa na naszym trawniku jeszcze urosła, musimy wykonać ostatnie jej koszenie, aby pokładające się źdźbła nie gniły pod śniegiem.
Podczas prac porządkowych w ogrodzie możemy pozbierać trochę ozdobnych pędów z owocami, np. dzikiej róży, ognika, jarzębiny lub z kwiatostanami hortensji wiechowatej oraz kolorowych liści i skomponować z nich barwne jesienne kompozycje zdobiące wejście do domu.