Porady ogrodnicze

Choinka na Święta

Właściciele domów z ogrodem mają alternatywę w wyborze choinki, zamiast kupować ścięte drzewko, mogą zakupić świerk, sosnę, jodłę, jałowiec lub cyprysik posadzone w donicy.

FIRMA CHOINKI 2011 006
Aby doniczkowy iglak przetrzymał warunki domowe, nie powinien stać we wnętrzu dłużej niż tydzień. Dłuższy pobyt w ogrzewanym i suchym pomieszczeniu spowoduje, że roślina się rozhartuje. Może nawet zacząć wytwarzać nowe przyrosty, które na pewno nie przetrwają mrozów, jeśli zbyt późno wystawimy drzewko na zewnątrz.
FIRMA CHOINKI 2011 009
Zaraz po świętach powinniśmy więc wynieść naszą choinkę do ogrodu, najlepiej w zaciszne, osłonięte miejsce. Należy także zabezpieczyć doniczkę przed mrozem, czyli owinąć ją folią bąbelkową lub falistą tekturą, obłożyć styropianem lub wstawić do większego pojemnika wypełnionego torfem czy trocinami. Dobrze jest także odizolować donicę od podłoża, można ją postawić na desce lub styropianie.
Sosnę, świerk i jałowiec możemy uprawiać w pojemniku i jeśli będziemy je umiejętnie pielęgnować, będą ozdobą naszego domu i ogrodu jeszcze przez wiele lat. Możemy także na wiosnę wysadzić je do ogrodu, gdzie będą miały warunki do pełnego rozwoju.