Porady ogrodnicze

Sadzimy letnie rośliny cebulowe i bulwiaste

dalie i mieczykiWiększość kwitnących latem roślin cebulowych nie lubi przymrozków, dlatego sadzimy je w kwietniu, maju, a nawet w czerwcu. Także większość roślin cebulowych wymaga gleb żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych oraz słonecznego stanowiska.

Do sadzenia wybieramy bulwy zdrowe i z widocznymi pąkami. Nasza rabata powinna być odchwaszczona, nawieziona kompostem, przekopana i wyrównana. W połowie kwietnia możemy już sadzić bulwy mieczyków, dalii, frezji, czyli kwiatów kwitnących latem a niezimujących w gruncie oraz cebule lilii. Cebule sadzimy na głębokości równej trzem ich wysokościom. Po ułożeniu cebul przykrywamy je ziemią i dociskamy. Wierzchnią warstwę ziemi dobrze jest zabezpieczyć przed wysychaniem, wysypując korę lub żwirek. Po posadzeniu cebule i bulwy należy podlać, ale utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża, aby nie zgniły. Przykładowe rośliny, to:

Cebule lilii sadzimy na rabacie słonecznej, na głębokości 10-15 cm, w glebie żyznej, próchnicznej, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lilie osiągają wysokość ok. 110 cm, kwitną VII-VIII. Mają charakterystyczny intensywny zapach.
Bulwy mieczyków sadzimy na głębokości 10 cm, w rozstawie 20 cm, w glebie żyznej, próchnicznej. Wschodząca roślina szybko zużywa składniki pokarmowe zawarte w bulwie, dlatego powinniśmy ją podlewać i dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi w dawce nie większej niż 100 g na 1 m2. Mieczyki osiągają wysokość ok.110 cm, kwitną VII-IX.
Bulwy dalii sadzimy na rabacie słonecznej, w glebie żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej,
o odczynie obojętnym lub lekko alkalicznym. Głębokość sadzenia 10 cm. Dalie osiągają wysokość ok. 90 cm, ale są też wyższe odmiany. Kwitną VII-X. Mają często imponujące, barwne, okazałe i kuliste kwiaty.